Digitālais datorologs kļūst arvien pieprasītāks iedzīvotāju vidū | Ventspils Digitālais Centrs

Jaunumi

Digitālais datorologs kļūst arvien pieprasītāks iedzīvotāju vidū

E-prasmju nedēļas ietvaros otrdien, 28. martā, Ventspils Digitālais centrs aicināja iedzīvotājus piedalīties pasākumā “Digitālais datorologs”, kura ietvaros ikvienam bija iespēja bez maksas pārbaudīt datora drošības līmeni pret datorvīrusiem un citām ļaunprātīgām datorprogrammām, kā arī saņemt konsultācijas par drošu datora lietošanu.

Kopumā šo iespēju izmantoja vairāk nekā 20 ventspilnieku, kuriem tika pārbaudīti līdzpaņemtie datori.

Kā norāda Digitālā centra speciālists Edgars Šifers, galvenokārt piedāvāto iespēju izmantoja seniori. Katram datoram sākotnēji tika veikts vispārīgs novērtējums, apskatot tā tehniskos parametrus, uzstādītās programmas, darbojošos procesus u.c. Tika veikta pilnā datora skenēšana pret datorvīrusiem un pārbaudīta datoru drošība pret nevēlamām programmām. Pēc apskates tika secināts, ka lielākajai daļai datoru pretvīrusu programmas bija darba kārtībā, līdz ar to papildu programmas nebija nepieciešams uzstādīt. Diviem datoriem bija pat uzinstalētas vienlaicīgi divas darbojošās pretvīrusu programmas, kas ne tikai traucē viena otras darbību, bet arī padara datoru ļoti lēnu. Šādos gadījumos viena no pretvīrusu programmām tika noņemta.

Papildu tika pārbaudīts datora cietais disks, četriem datoriem tika konstatēti cietā diska sektoru bojājumi. Lai izvairītos no svarīgu failu neatgriezeniskas pazušanas, speciālisti ieteikuši dublēt datus un izvērtēt iespēju nomainīt cieto disku.

Akcijas laikā novērots, ka apmeklētājiem izplatītākā problēma bijusi nevajadzīgu programmu atrašanās datorā, kas datoru padara lēnu un regulāri uzrāda paziņojumus, reklāmas. Šādas problēmas rodas, kad lietotājs, lejupielādējot sev nepieciešamu programmu, neapzināti uzinstalē papildus programmas un pārlūku paplašinājumus, no kuriem pēc tam nemāk atbrīvoties. Kāda apmeklētāja datorā tika atrastas pat 20 šāda veida programmas, kuras ar speciālistu palīdzību tika noņemtas.

Interesanti, ka vairāki apmeklētāji lūguši novērtēt datoru un uzdevuši jautājumu, cik ilgs vēl varētu būt datora mūžs. Tam tomēr viennozīmīgas atbildes nav iespējams sniegt. Datora kalpošanas ilgums ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, tāpēc speciālisti snieguši rekomendācijas, kas būtu jāņem vērā, lai datora kalpošanas ilgums būtu pēc iespējas ilgāks.

Digitālā centra speciālisti pozitīvi vērtē iedzīvotāju interesi un atsaucību. Pasākuma lielā apmeklētība liecina par to, ka ventspilnieki rūpējas par savu datoru drošību.

Šis ir jau otrais gads, kad E-prasmju nedēļas ietvaros Ventspils Digitālais centrs piedāvā iedzīvotājiem pārbaudīt datoru drošību. Tāpat kā iepriekšējā gadā, arī šogad visi piedāvātie laiki tika aizpildīti pāris dienu laikā. Ņemot vērā lielo interesi, plānots, ka turpmāk šāda veida pasākums tiks organizēts vairāku dienu garumā un/vai piesaistīti vairāki speciālisti, lai varētu nodrošināt šādu iespēju lielākam interesentu lokam.