Skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs tiks uzstādīta automatizēta iekštelpu mikroklimata kontroles sistēma | Ventspils Digitālais Centrs

Jaunumi

Skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs tiks uzstādīta automatizēta iekštelpu mikroklimata kontroles sistēma

Lai nodrošinātu veselīgu un drošu mācību vidi vispārizglītojošo skolu un pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem un pedagogiem, Ventspils Digitālais centrs sadarbībā ar Ventspils Izglītības pārvaldi izsludināja iepirkumu par vienotas automatizētas iekštelpu mikroklimata kontroles sistēmas izveidi un uzstādīšanu. Februāra sākumā tika parakstīts līgums ar iepirkuma uzvarētāju – Ventspils uzņēmumu SIA “Aspired”.

Sensori, kas noteiks oglekļa dioksīda (CO2) koncentrācijas līmeni, iekštelpu gaisa temperatūru (T°C)  un gaisa relatīvo mitrumu, tiks uzstādīti 192 bērnudārzu rotaļu telpās, guļamtelpās un zālēs, kā arī skolās – 282 klasēs un zālēs. Operatīvajiem datiem sekos līdzi iestāžu medmāsas un saimniecības vadītāji, kuru kabinetos tiks nodrošināts datu vizualizācijas ekrāns.

CO2 koncentrācija telpā ir objektīvākais izmērāmais rādītājs, kas liecina par ventilācijas efektivitāti – pietiekamu svaiga gaisa pieplūdi. Nepietiekama ventilācija skolās tiek saistīta ar negatīvu ietekmi uz veselību, tostarp vispārēju nogurumu, paaugstinātu infekciju slimību risku, nemierīgumu sēžot solā, darba spēju samazināšanos, tomēr par veselībai riskantu tiek uzskatīta CO2 koncentrācija, kas sasniedz 5000ppm. Pētījumi parāda, ka garīgās darbības spējas samazinās pie CO2 koncentrācijas 2500ppm.

Arī iekštelpu gaisa temperatūra un relatīvais mitrums ir uzskatāmi par nozīmīgiem fizikāliem faktoriem, kas ietekmē skolēnu labsajūtu. Pārāk zema vai pārāk augsta iekštelpu gaisa temperatūra var izraisīt izglītojamo sekmības pazemināšanos. Optimālais diapazons ir atkarīgs no valsts un gadalaika, kas attiecīgi ietekmē skolēnu apģērba izvēli. Ziemas laikā gaisa temperatūra telpās, kas ir zemāka par 19 0C, var novest pie ievērojamas sekmības pazemināšanās.

Savukārt, lai būtu iespējams nodrošināt atbilstošu iekštelpu gaisa temperatūru un novērst pirmsskolas izglītības iestāžu rotaļu telpu un guļamtelpu pārlieku uzkaršanu saulainā laikā, Ventspils Izglītības pārvalde organizē automātiski regulējamo āra žalūziju uzstādīšanu pie bērnudārzu ēku fasādēm.

Vienotas automatizētas iekštelpu mikroklimata kontroles sistēmas iegāde, piegāde un uzstādīšana tiek veikta Ventspils pilsētas pašvaldības projekta “Vides risinājumu un inovāciju platforma” ietvaros, un kopējā līguma summa ir 297 473,66 EUR. Sistēmas piegāde un uzstādīšana plānota līdz šī gada marta beigām.