2024. gads Ventspils Digitālajam centram noslēdzies ar iestrādni nozīmīgu projektu realizēšanai | Ventspils Digitālais Centrs

Jaunumi

2024. gads Ventspils Digitālajam centram noslēdzies ar iestrādni nozīmīgu projektu realizēšanai

Lai gan varētu šķist, ka 2024. gads bijis salīdzinoši mierīgs bez vērienīgiem pasākumiem, notikumiem un jubilejām, Ventspils Digitālais centrs ir cītīgi darbojies, gan nodrošinot zinātnes centra VIZIUM darbību, gan rūpējoties par nemitīgu iedzīvotāju digitālo prasmju pilnveidi, gan uzturot pilsētas IKT infrastruktūru. Liels uzsvars šajā gadā liekams uz nozīmīgiem projektiem, kas ir realizēti, uzsākti, kā arī ir vēl izstrādes procesā.

Mūsdienās, kad ikdiena bez tehnoloģijām ir teju neiedomājama, būtiski ir regulāri pilnveidot digitālās prasmes, tāpēc arī šogad 4500 pieaugušie tajā skaitā 1300 pedagogi ir aktīvi mācījušies Digitālajā centrā, apgūstot dažādu programmatūru un internetā pieejamo resursu izmantošanu, piedalījušies informatīvos semināros, pasākumos un tehnoloģiju pēcpusdienās gan klātienē, gan attālināti.

Populārākās apmācību tēmas šogad bijušas – video veidošana, mākslīgais intelekts (MI) pedagogiem mācību plānu, satura un uzdevumu veidošanai, MI prezentāciju un tekstu veidošanai, programmēšanas pamati mācību satura īstenošanai pamatskolā, kiberdrošība, medijpratība un digitālā labbūtība, sociālo tīklu kontu un reklāmu veidošana un pārvaldība.

Digitālais centrs ir iesaistījies dažādās iniciatīvās, piedāvājot aktivitātes “Drošāka interneta dienas”, “Digitālā nedēļa”, “Zinātnieku nakts”, “Pieaugušo izglītības dienas Kurzemē” u.c. pasākumu ietvaros. Savukārt sadarbībā ar Latviešu valodas aģentūru tika organizēti kursi latviešu diasporas pedagogiem dažādās valstīs – Lielbritānijā, Austrālijā, ASV, Īrijā, Vācijā, Itālijā u.c.

Nemainīga vērtība nu jau 10 gadus ir tehnoloģiju pulciņi, kas ikvienam Ventspils skolēnam ir pieejami bez maksas. Bērniem tiek piedāvātas daudzveidīgas nodarbības, aptverot programmēšanu, digitālo mākslu, elektroinženieriju, robotiku, audiovizuālo mākslu, 3D spēļu izstrādi un citas STEM tēmas. 2024./2025. mācību gadā Digitālā centra pulciņos piedalās 650 skolēni, 130 no tiem mācās attālināti. Ar tehnoloģijām savlaicīgi tiek iepazīstināti arī paši mazākie ventspilnieki – 2024. gadā gandrīz 400 Ventspils pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi piedalījušies nodarbībās, kur zināšanas par dabu, Latviju, burtiem, skaitļiem apguva, izmantojot robotiņus.

Darbīgs gads Digitālajam centram bijis ne tikai izglītības jomā, bet arī IKT infrastruktūras uzturēšanā un attīstībā. Atbilstoši pieaugošajiem kiberdraudiem tika veikti efektīvi un samērīgi drošības pasākumi, lai stiprinātu IKT infrastruktūras un informācijas sistēmu aizsardzību. Pilnveidota datu kopiju glabāšanas prakse ārpus Latvijas teritorijas, kā arī ieviesta noteiktu informācijas sistēmu darbināšana no alternatīvas lokācijas, nodrošinot augstu pieejamību un aizsardzību pret iespējamiem traucējumiem vai apdraudējumiem. Tāpat tika organizētas apmācības par IT drošības jautājumiem visiem pašvaldības iestāžu darbiniekiem.

Salīdzinoši īsā laika posmā un bez papildu izmaksām ieviesta jauna informācijas sistēma, kas, izmantojot esošos IP telefonus, nodrošina SOS pogas funkcionalitāti visās Ventspils izglītības iestādēs.

Digitālais centrs sadarbībā ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju turpina uzturēt oficiālās elektroniskās adreses pārlūku parvaldiba.lv, ar kura palīdzību ir apstrādāti teju 2 000 000 dažādu ziņojumu.

Savukārt Digitālā centra izveidotajā un uzturētajā Valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru (VPVKAC) pakalpojumu vadības sistēmā līdz 2024. gada beigām reģistrēti jau vairāk kā 1 300 000 pieteikumu. Šogad atvērti vēl 47 jauni VPVKAC, kur iedzīvotājiem iespējams saņemt dažādus Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras, Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts zemes dienesta un citu iestāžu pakalpojumus, kā arī palīdzību un konsultācijas portālā Latvija.lv pieejamo elektronisko valsts pārvaldes pakalpojumu izmantošanā.

Gads bijis īpaši rosīgs arī Digitālā centra Lietotāja atbalsta dienesta komandai, kas atrisinājusi vairāk nekā 5000 problēmu pieteikumu un izmaiņu pieprasījumu, no kuriem lielākā daļa tika apstrādāta telefoniski.

Tāpat pieminēšana vērtas ir projektu realizācijas aktivitātes, kas 2024. gadā ir sekmējušās gan ar veiksmīgi realizētiem, gan jauniem – uzsāktiem projektiem. Šī gada ietvaros ir noslēgušies šādi projekti:

  • “Sesame – Mēs mācamies spēļu dizainu”, kura ietvaros mākslas un datorzinātņu jomas skolotāji tika iepazīstināti ar spēļu dizaina pamatjēdzieniem, sniedzot iespēju stundās praktizēt spēles elementu izmantošanas metodes,
  • “Zinātne ikvienam!”, kura ietvaros tika izstrādāts zinātnes eksperimentu katalogs, kas kalpo par pamatu izglītojošu zinātnes šovu izstrādei dabaszinātņu jomā Ventspils zinātnes centrā VIZIUM,
  • “Tehnoloģijas vieno!”, kura ietvaros tika organizētas dažādas izglītojošas un iekļaujošas aktivitātes Latvijā mītošajiem ukraiņu bērniem un jauniešiem,
  • kā arī pēdējo 3 gadu vērienīgākais projekts “Inovāciju centra izveidošana Ventspilī”, kura ietvaros tika izveidots zinātnes centra VIZIUM izglītojošais saturs eksponātu un radošo darbnīcu formātā.

Savukārt uzsāktas projekta “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība” aktivitātes, kura ietvaros sadarbībā ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) bez maksas tiks apmācīti 700 ventspilnieki, bet projekta “Pakalpojumu sniegšanas reformas atbalsts” ietvaros tiks attīstīti VPVKAC pakalpojumu pārvaldības risinājumi. Tikmēr jauns pieteikums iesniegts projektam “Digitālā dvīņa platformas izveide inovatīvai pašvaldību pakalpojumu nodrošināšanai”, kura ietvaros Ventspils valstspilsētas pašvaldība sadarbībā ar vēl 3 pašvaldībām veidos viedā risinājuma platformu, kuras mērķis būs ēku apkures sistēmu modernizācija. Apvienojot specifiskus sensorus, mākslīgā intelekta iespējas un meteoroloģijas sistēmas, tiks radīts risinājums, kas ļaus apkures sistēmai pašai sevi regulēt.

Neskatoties uz darbīgo gadu Digitālajā centrā, arī tā struktūrvienībā Ventspils zinātnes centrā VIZIUM rosība nav rimusies. Kopš zinātnes centra atklāšanas līdz 2024. gada izskaņai ir uzņemti teju 340 000 viesi, kas šogad galvenokārt ieradušies no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Vācijas, Ukrainas, Zviedrijas, Somijas, Norvēģijas un daudzām citām valstīm.

Arī skolēni turpinājuši izzināt STEM pasauli aizraujošā veidā – VIZIUM kā ekskursijas galamērķi izvēlējušās 500 skolēnu grupas, papildinot ekspozīcijas zāles apmeklējumu ar tehniski radošām un vides izglītības darbnīcām, kā arī zinātnes šoviem. Savukārt vasarā skolēniem tika piedāvāta nometne “TehnoEko”, bet pavasara, rudens un ziemas brīvlaikos notika IT skoliņas. Zinātne aizrāvusi arī pašos mazākos – gandrīz 900 pirmsskolas vecuma bērni 2024. gadā apmeklējuši “Mazo pētnieku darbnīcas”, kur, rotaļājoties ar smaidīgajiem VIZIUM pasniedzējiem, apguvuši jaunas zināšanas un izpētījuši Mazo pētnieku galeriju.

VIZIUM radošajās darbnīcās darbojušās arī ģimenes – tās apmeklējuši 7000 interesenti, bet jaunas zināšanas pārsteidzošos zinātnes šovos smēlušies 17 000 apmeklētāji. Tāpat ikvienam interesentam tikai piedāvātas daudzveidīgas aktivitātes, piemēram, “Ģimeņu diena”, brīvdabas kino, VIZIUM dzimšanas dienas svinības ar Mārci Auziņu, Terases svētki, Zinātnieku nakts, “HaloVIZIUM”, “Krāsainās Lieldienas” un “Brīnumainais mežs”.

Ventspils Digitālā centra kolektīvs saka paldies visiem par sadarbību 2024. gadā un novēl veiksmīgiem projektiem un profesionāliem sasniegumiem bagātu 2025. gadu!